Urządzenia do czyszczenia suchym lodem zdobywają rynek usług. I nie ma się co dziwić, możliwości zastosowania tej technologii są ogromne, a przy tym przekładają się na sprawniejszą organizację pracy w większości firm. Urządzenia do czyszczenia suchym lodem to sprzęt specjalistyczny, który pozwala na wygodne i szybkie usuwanie wszelkich zabrudzeń, nawet bardzo trudnych, czy opornych. Sprawdzają się zarówno w usuwaniu resztek silikonu, czy gumy jak również zaskorupień będących mieszaninami smarów i kurzu, czy plam oleju.

Oporne zabrudzenia a rozwój technologii

Nie ma lepszego sposobu na usuwanie z pojemników przemysłowych pozostałości po takich substancjach jak wosk, smoła, masy bitumiczne, czy wszelkiego rodzaju żywicach. Do niedawna ich wyczyszczenie z powierzchni zbiorników, czy nawet z posadzki w hali produkcyjnej wymagało angażowania specjalnych związków chemicznych, które poza tym że nie zawsze sobie radziły z tym zadaniem, były też toksyczne i szkodliwe dla środowiska. Niektóre firmy związane z branżą sprzątania przemysłowego uciekały się do autorskich rozwiązań, jednak nawet te nie zawsze były skuteczne. Sytuację udało się zmienić dzięki postępowi technologii, urządzenia do czyszczenia suchym lodem są dziś bardzo cenione za swoją skuteczność.

Gdy na scenę wchodzą urządzenia do czyszczenia suchym lodem

Technologia suchego lodu świetnie radzi sobie z zabrudzeniami wspomnianymi wyżej, znajduje też zastosowanie w usuwaniu pozostałości farb, atramentu, lakierów i wszelkiego rodzaju klejów. Maszyny operujące granulatem zestalonego dwutlenku węgla (bo tym właśnie jest suchy lód) sprawdzają się w odlewniach, drukarniach, firmach przemysłu motoryzacyjnego i spożywczego. Strumieniowa metoda czyszczenia jest stosunkowo prosta, szczególnie w porównaniu do sposobów wykorzystujących toksyczną chemię. Granulat suchego lodu ma temperaturę -79 stopni, wyrzucony z dyszy maszyny czyszczącej uderza o zabrudzoną powierzchnię i natychmiast zaczyna topnieć. Proces topnienia wyzwala energię odrywającą zanieczyszczenie od powierzchni, zaś sam suchy lód ulatnia się, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów, ani żadnej wilgoci.

Technologia suchego lodu – atuty

Urządzenia do czyszczenia suchym lodem mają wiele zalet. Do najważniejszych atutów należy brak konieczności demontażu maszyny poddawanej czyszczeniu. Poza tym użycie granulatu zestalonego CO2 nie grozi korozją – suchy lód w normalnej temperaturze sublimuje, tj. przechodzi ze stanu stałego bezpośrednio w gazowy (sublimuje), nie pozostawiając żadnej wilgoci. Wszystkie elementy czyszczonych urządzeń pozostają w pełni bezpieczne – urządzenia do czyszczenia suchym lodem nie grożą zarysowaniami, ani ścieraniem czyszczonej powierzchni.

Urządzenia do czyszczenia suchym lodem zamiast toksycznej chemii

Urządzenia do czyszczenia suchym lodem to brak konieczności korzystania z dodatkowych detergentów. Decydując się jednak na ich zakup warto zainteresować się różnicami między różnymi modelami, pochodzącymi od różnych producentów. Komfort użycia, a co za tym idzie sprawność utrzymania w czystości linii produkcyjnych danej firmy zależy od różnych funkcji oraz szczegółów konstrukcyjnych.

Zapobieganie oblodzeniu

Urządzenia do czyszczenia suchym lodem powinny mieć odpowiedni system filtracji, dzięki któremu nie będą się pokrywać lodem podczas pracy. W takiej perspektywie narzędzia do wymiany i instalacji dysz dołączone do każdego egzemplarza stają się czymś oczywistym. Z kolei ergonomia sprzętu zależy nawet od takich drobiazgów jak automatyczne zwijanie kabla (oraz przewodu uziemiającego) czy sprawność wmontowanych wskaźników zużycia granulatu.

Urządzenia do czyszczenia suchym lodem – wydajność i oszczędność

Nawet jeśli przedsiębiorstwo ma na stanie pelletyzer produkujący granulat suchego lodu i nie trzeba zestalonego CO2 kupować od firmy zewnętrznej, warto się zatroszczyć o oszczędności. Urządzenia do czyszczenia suchym lodem mają w większości regulację zużycia granulatu bezpośrednio na pistoletach wyrzutowych. Ilość zaangażowanego granulatu i siła jego oddziaływania zależna od ciśnienia sprężonego powietrza powinna być łatwa i zupełnie bezproblemowa. Do tego sprzęt powinien mieć zabezpieczoną możliwość przełączania na tryb emisji samego powietrza, co jest pomocne w usuwaniu pozostałości po zanieczyszczeniach z mytej powierzchni. Natomiast tam gdzie urządzenia do czyszczenia suchym lodem są wyposażone w separator wody i oleju, wszystkie ich elementy mają zapewnione sprawne działanie.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY