Kuchnia i łazienka są w dziedzinie prac remontowych tak zwanymi „osobnymi rozdziałami”. Dlaczego? Przyczyny takiego postrzegania są dwie – narażenie na stałą obecność wilgoci oraz płytki. To oczywiście prawda, że płytki pojawiają się także poza łaziankami i kuchniami – są częścią stylu wielu balkonów i tarasów, coraz częściej wchodzą też w skład posadzek w korytarzach, sieniach i wiatrołapach. Między innymi dlatego, że podczas sprzątania zmywa się je łatwiej od innych podłoży. Utarło się jednak traktować glazurę i terakotę z łazienek i kuchni jako sprawę wyjątkowej wagi, chociażby dlatego że ani w wiatrołapach, ani na tarasach nie instaluje się zazwyczaj ogrzewania podłogowego.

Dlaczego Szczecin remonty zleca doświadczonym firmom

Zabezpieczenie kondycji płytek wymaga podejścia systemowego, a więc kompatybilności produktów, którymi się tego dokona. Dopasowanie rozwiązań oznacza, że pomiędzy poszczególnymi preparatami izolująco-impregnującymi nie dochodzi do reakcji chemicznych, a kombinacje poszczególnych metod zagwarantują komfort użytkowania kuchni i łazienki przez całe lata. Jeśli chodzi o Szczecin firmy oferujące remonty nie zawsze orientują się jak wyglądają relację pomiędzy rozwiązaniami oferowanymi przez różne, niekoniecznie wiodące marki. A przecież tam gdzie inwestor z różnych przyczyn jest zmuszony obniżyć w trakcie prac pułap budżetowy, albo zrezygnować z jakiegoś odcinka prac, warianty rozwiązań trzeba zredukować, zaś środki – oraz czas – oszczędzić. I widać to szczególnie dobrze na przykładzie kuchni i łazienek – kolor, wzór, lub styl płytek mogą być dowolne, ale co będzie pod nimi, to już nie. W większości wypadków tylko wieloletnie doświadczenie pozwala sprostać wymaganiom inwestora.

Inne spojrzenie na remonty czyli źródła kosztów

Dlaczego wynikająca z doświadczenia konkurencyjność cenowa jest tu ważniejsza, niż w przypadku innych prac, takich jak rearanżacja salonu, czy wymiana sufitów? W przypadku akurat Szczecina remonty kuchni i łazienek należą do najdroższych zleceń. Jest to trend nie tyle lokalny, ile ogólnokrajowy. Koszty prac wynikają z wielu czynników, takich jak ceny importowanych materiałów budowlanych i większy nacisk na trwałość efektów, niż przy np. wymianie płyt regipsowych. Wzrosty cen materiałów firmy oferujące w Szczecinie remonty próbują hamować systemem zniżek nie tyle na samą robociznę, wszak czas fachowca nigdy nie tanieje, ile na blaty, armatury, rozwiązania termoizolacyjne, wylewki samopoziomujące, czy komplety mebli kuchennych i łazienkowych.

Trzeba umieć sobie radzić, także z inflacją

Wszechstronność świadczonych usług to nie tylko doświadczenie, ale i koneksje. Systemy termoizolacyjne u autoryzowanych i zarazem znajomych przedstawicieli są tańsze. Inni dostawcy zawsze informują zaprzyjaźnione firmy budowlane o każdym przypadku nie odebrania przez Klienta mebli na zamówienie, których cena zostaje pomniejszona o już wpłacone zaliczki, a koszty jakie poniesie przyszły nabywca przy okazji remontu to tylko zwrot czasu i materiału. Podobnych przypadków jest więcej, dlatego u niektórych firm w Szczecinie remonty pomimo szalejących cen wypadają stosunkowo dobrze i pozwalają na stworzenie stylowej łazienki, albo funkcjonalnej kuchni w naprawdę dobrej cenie.

Niby tylko kuchnia, ale…

Warto również pamiętać, że remonty kuchni nie ograniczają się do jednego tylko pomieszczenia. W Szczecinie częstą formą zagospodarowania wnętrza są adaptacje pokoi do potrzeb kuchni, która jednocześnie jest jadalnią. Łatwiej można to sobie wyobrazić w przypadku domów nabywanych przez rodziny wielopokoleniowe, gdzie obok rozbudowy kuchni na parterze może się pojawić koncepcja stworzenia dodatkowej kuchni na piętrze. Podobnie przedstawia się różnorodność potrzeb w przypadku łazienek. Tutaj również prace nie ograniczają się do jednego tylko pomieszczenia. Obok przesunięć łazienki często zlecanych firmom oferującym w Szczecinie remonty, wiele prac dotyczy wymiany instalacji wentylacyjnej i odnowienia zabezpieczeń przed wilgocią w pomieszczeniach sąsiadujących.

Remont który się zwraca

Sporo zleceń dotyczy w Szczecinie remontu na okoliczność sprzedaży domu lub mieszkania. Inwestycja w nową łazienkę znacznie podnosi wartość nieruchomości. Zazwyczaj firma budowlana korzysta w takich przypadkach z pomocy projektanta wnętrz, ponieważ bez względu na przeznaczenie nieruchomości daje to znaczną oszczędność środków, a w przypadku zmian decyzji – lepszy zwrot inwestycji.

Remont a styl pomieszczenia

W Szczecinie remonty łazienek i kuchni nie odbiegają pod względem estetycznym od trendów ogólnokrajowych. Część prac jest ukierunkowana na łazienki w stylu spa z naturalnym oświetleniem, otwartym prysznicem i wygodną wanną wmurowaną poniżej poziomu podłogi. Do różnych odmian tej koncepcji dochodzi wachlarz wykończeń – nikiel, patynowana miedź, stal nierdzewna o niepowtarzalnym lśnieniu. Jeśli Klient nie ma koncepcji, co może się zdarzyć pod wpływem zmęczenia wywołanego analizą różnych wariantów, może się oprzeć na którymś z gotowych projektów (każda dobra firma posiada) i przerobić go tak, by spełniał indywidualne oczekiwania. Nie warto więc stresować się ogromem możliwości, tylko zacząć od odpowiedzi na pytanie w jakiej łazience będzie najlepszy nastrój. A ten zagwarantują: odpowiedni kolor ścian, nowoczesne albo vintage’owe szafki, odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła, obecność roślin, a nawet takie drobiazgi jak kształt wieszaka na ręczniki.

Kuchnia w odpowiednim klimacie

Podobnie pod względem preferencji wyglądają w Szczecinie remonty kuchni. Niektórzy inwestorzy wybierają odsłonięcie betonowych ścian, do czego pasują betonowe blaty. Na popularności zyskują też akcenty industrialne, na które składa się design używanego sprzętu kuchennego i estetyka mebli. Przy bardziej zróżnicowanym, lub wyrafinowanym wystroju właściciele przychylają się do opinii, że blaty z marmuru nigdy nie wyjdą z mody. Do tego dochodzą założenia wykorzystania przestrzeni. Niektóre kuchnie potrzebują schowków, w innych – szczególnie tam gdzie z kuchni korzysta młodzież – konieczne są otwarte półki, które oszczędzają czas gdy wszystko jest w zasięgu ręki.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY