Zakładanie ogrodów w wykonaniu którejś z firm ogrodniczych w Szczecinie odbywa się zgodnie z wytycznymi Klienta – odpowiednio sprecyzowanymi podczas spotkań konsultacyjnych i wizji lokalnych. Oczywiście inaczej wygląda praca w miejscu, w którym uprawiano już jakieś rośliny ozdobne, a inaczej na działce świeżo oddanej do użytku. Różnica ta jest jednak pozorna – zakładanie ogrodów powierzone profesjonaliście przeprowadza się bez względu na warunki.

Nowy ogród a warunki środowiskowe

Zakładanie ogrodów obejmuje zarówno nowopowstałe tereny przydomowe, działki nabyte specjalnie pod ogród, jak i tereny na których coś już kiedyś funkcjonowało ale zostało zdewastowane, lub po prostu nie spełnia wymagań i oczekiwań nowych właścicieli. Co najlepiej wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem prac?

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy Szczecin jest miastem o specyficznym mikroklimacie związanym z drugą co do wielkości rzeką w Polsce i znaczną ilością terenów podmokłych otaczających aglomerację. Z tego powodu zakładanie ogrodów w Szczecinie jako zlecenie w ramach usług, bardzo często ma na celu zniwelowanie wpływu klimatu i stworzenie swoistej oazy, gdzie będzie można się poczuć „inaczej niż gdziekolwiek indziej w mieście”.

Sprawy o których warto pomyśleć

Doprowadzenie do sytuacji wymaganej przez właścicieli posesji wymaga wiedzy na temat zachowania roślin w różnych warunkach klimatycznych – bez tego, jeśli chodzi o zakładanie ogrodów w Szczecinie – sama tylko dobra ręka do roślin może nie wystarczyć. W kwestii wspomnianych zachowań liczy się wpływ roślin na otoczenie (zmiany odczynu gleby i jej wyjaławianie, relacja z innymi roślinami). Niezwykle ważna jest odpowiedź na pytanie, kto będzie korzystać z ogrodu. Niektóre rośliny mogą być niepożądane tam, gdzie będą bawić się dzieci – np. dyptam, który prezentuje się bardzo ładnie, ale może poparzyć tak jak pokrzywa. Inne mogą być szkodliwe dla niektórych zwierząt, co ma znaczenie gdy właściciel planuje po założeniu ogrodu ogrodzić jego część by trzymać w niej np. hodowlę ptaków.

A finalnie będzie tak, jak to sobie Państwo wyobrażali

Zakładanie ogrodów Szczecin wymaga też pewnej wiedzy na temat cech gleby, ponieważ wiąże się to bezpośrednio z wyborem techniki nawadniania, czy melioracji. Gleby na niektórych terenach mogą wymagać częstszego wzbogacania, albo częstszego badania odczynu. W innych wypadkach zakładanie ogrodów może przebiegać etapami. Najpierw nasadza się rośliny umacniające fakturę gleby, albo pracujące nad jej pH, a dopiero potem (po kilku miesiącach) przystępuje się do finalnej realizacji zgodnie z wizją Klienta, uwzględniając właściwości krajobrazowe i wrażeniowe roślin, lub sposoby na młodszy wygląd roślin ozdobnych (np. róż).

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY