Choroby nowotworowe, takie jak rak trzustki i choroby wirusowe, takie jak wirus HPV często mają na tyle podobne objawy, że łatwo je pomylić. Są to poważne choroby, więc istotne jest szybkie rozpoznanie problemu, więc warto mieć świadomość, na jakie objawy należy zwrócić uwagę.

Objawy raka trzustki

Trzustka to narząd, który jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest on odpowiedzialny za metabolizowanie cukrów, a także za produkcję enzymów trawiennych. Niestety bardzo powszechny stał się rak trzustki, który często okazuje się śmiertelny. Objawy raka trzustki pojawiają się stosunkowo późno, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Do pierwszych objawów należy szerokie spektrum objawów, takich jak:

· ból głowy,

· brak apetytu,

· duży spadek masy ciała,

· bóle brzucha.

Powyższe objawy niestety łatwo można zbagatelizować, gdyż równie dobrze mogą dotyczyć innych mniej poważnych schorzeń. Jeśli więc takie objawy już się pojawią, należy udać się do lekarza, który zleci konkretne badania. Jeśli chodzi o raka trzustki, zazwyczaj wykonuje się USG lub rezonans magnetyczny. Wcześniej jednak trzeba rozpoznać, czy faktycznie problem dotyczy trzustki, a to może zrobić tylko doświadczony lekarz.

Wirus HPV – objawy

Brodawczak ludzki, czyli znany bardziej jako wirus HPV jest zazwyczaj przenoszony drogą płciową. Większość nosicieli na początku nie jest jednak tego świadoma. Początkowe objawy mogą być bardzo ogólne. Jest to powiększenie węzłów chłonnych, senność i zmęczenie. Takie objawy mogą być pomylone nawet z nowotworem. Wirus HPV z czasem powoduje jednak bardziej specyficzne objawy, takie jak chrypka, intensywny kaszel, pojawienie się plwocin, a także nieprzyjemnego zapachu z ust. Mając takie objawy, należy od razu udać się do lekarza, który zleci wykonanie szczegółowych badań. Sam wirus często doprowadza do raka szyjki macicy, więc tego problemu nie należy ignorować. Istnieje też możliwość zaszczepienia się na wirusa brodawczaka ludzkiego, a lekarze wprost twierdzą, że w tej kwestii kluczowa jest prewencja.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY