Posiadanie własnego ogrodu lub zazielenionego podwórka wokół domu to cudowna rzecz, o której marzy tak wiele osób. Własny ogród lub zagospodarowany kawałek zieleni na podwórku pozwala cieszyć się naturą kiedy tylko zechcesz.

Nie każdy może posiadać duży ogród lub duże pełne zieleni podwórko, ale zawsze można podjąć działania, aby zmaksymalizować posiadaną przestrzeń użytkową wokół domu.

Jeśli masz mały ogród, ale chcesz zmaksymalizować jego przestrzeń użytkową, to możesz wykonać kilka działań, które pomogą osiągnąć ten cel i wykorzystać każdy kawałek tej przestrzeni.

Zmniejsz meble ogrodowe

Meble ogrodowe, zwłaszcza te starsze bardzo często są duże i zajmują dużo miejsca, przez co pomniejszają naszą przestrzeń użytkową w ogrodzie. Jeśli Twoje meble ogrodowe zajmują całą dostępną przestrzeń użytkową ogrodu, to pora aby to zmienić i wymienić meble ogrodowe na mniejsze, na takie, które łatwo wkomponują się w istniejącą przestrzeń. Kupując nowe meble ogrodowe, powinieneś skoncentrować się na zakupie elementów pasujących do Twojej przestrzeni. Takie działania dodadzą ogrodowi stylu i pozwolą na odzyskanie kawałka wolnej przestrzeni.

Efektywne przechowywanie narzędzi ogrodowych

Innym sposobem na powiększenie przestrzeni ogrodu jest wykorzystanie wszelkiego rodzaju efektywnych rozwiązań do przechowywania narzędzi i pojemników niezbędnych w ogrodzie.

Jeśli masz zbyt dużo narzędzi, doniczek i pojemników bezładnie porozstawianych w ogrodzie, to bezwzględnie powinieneś postawić odpowiedni do potrzeb domek na narzędzia, w którym umieścisz wszystko, co niezbędne w ogrodzie, ale niekoniecznie musi być bezładnie poustawiane w ogrodzie. Przy zagospodarowaniu swojego niedużego ogrodu kieruj się zasadą, że im więcej przedmiotów możesz przechowywać z dala od zwykłego widoku, tym bardziej przestronny będzie Twój ogród. Takie podejście do wielu potrzebnych narzędzi ogrodowych pozwala lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.

Dbaj o krzewy i drzewa ogrodowe

Każdy ogród staje się jeszcze przyjemniejszy dla oczu, gdy dodasz w nim naturalnego piękna w postaci kwiatów, krzewów i drzew. Każda przestrzeń zewnętrzna, ogród lub podwórko zyskują na jak największej ilości naturalnej zieleni, ale ta zieleń może być źródłem problemów w ogrodzie i powinieneś wiedzieć jak właściwie z nią postępować.

Problem z zielenią polega na tym, że krzewy, drzewa, a nawet klomby kwiatów znacznie rozrastają się i bez odpowiedniej pielęgnacji będą wdzierać się na obszary, które nie są dla nich przeznaczone.

Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest bieżące strzyżenie, przycinaniem i szeroko pojętą pielęgnacją zieleni w Twoim ogrodzie. Wszystkie te prace pielęgnacyjne powinny być wykonywane w odpowiednich terminach, co zapobiegnie wdzieraniu się zieleni na obszary ogrodu dla niej nie przeznaczone.

Eksperci w zagospodarowywaniu ogrodów sugerują, aby właściciel ogrodu bez względu na jego wielkość myślał pionowo, co oznacza, że ​​powinien wybierać rośliny, które są zwarte i rosną na wysokość, a nie na szerokość. Sadząc w ogrodzie rośliny rosnące pionowo, zawsze musisz pamiętać o ich terminowym przycinaniu i kształtowaniu.

Projektowanie ścieżek ogrodowych i ogrodowego patio

Jeśli planujesz zbudować patio lub chodniki, to powinieneś wybrać jeden materiał i przez cały czas trzymać się tego wyboru. Zapewni to jednolity, łagodny przepływ przestrzeni. Takim działaniem spowodujemy, że przestrzeń ogrodu będzie spójna i w naturalny sposób ogród będzie większy. Jeśli przy zabudowie ogrodu nie możesz trzymać się jednego materiału to przynajmniej wybierz jeden kolor dla bruku oraz drewna na patio, używaj jednego koloru we wszystkich miejscach ogrodu.

Wskazówki zawarte w tym tekście pomogą Ci z pewnością zmaksymalizować wolną przestrzeń w ogrodzie, pomogą uzyskać jak najwięcej wolnego miejsca wśród zieleni ogrodu, a ogród będzie zagospodarowany zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Będziecie mogli cieszyć się swoim przestronnym ogrodem.

Aby osiągnąć wyznaczone cele w maksymalizacji wolnej przestrzeni w ogrodzie, najlepiej jest skorzystać z pomocy firmy projektującej ogrody, realizującej prace ziemne w ogrodach i świadczącej układanie kostki brukowej. Specjaliści z takiej firmy z pewnością spełnią Państwa oczekiwania.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY