Szacuje się, że w Polsce działa już kilkaset tysięcy systemów zamieniających światło słoneczne w prąd elektryczny. Większość z nich to przydomowe instalacje fotowoltaiczne uznane przez inwestorów za bezpieczny i prosty sposób na efektywne oszczędzanie oraz firmowe farmy pv. Coraz więcej ludzi rozumie, że tak naprawdę wystarczy dysponować niewielką powierzchnią – kawałkiem trawnika, dachem, albo elewacją domu – by zmieścić na nim panele fotowoltaiczne, a potem odpuścić sobie zmartwienia związane z rachunkami za zasilanie. Jednak chociaż brzmi to tak prosto, warto jeszcze wziąć pod uwagę kilka dodatkowych możliwości. Jakich? Piszemy o nich poniżej.

Instalacje fotowoltaiczne w dotacji, na przykład Mój Prąd 3.0

Do tej pory z programu Mój Prąd skorzystało około 220 tysięcy prosumentów. Ponieważ jest to mniej niż połowa prywatnych producentów energii, popularność programu świadczy o niskim poziomie doinformowania wśród osób zainteresowanych fotowoltaiką. Okazuje się, że nie tylko nie każdy jest w stanie docenić dotacje na fotowoltaikę, ale też nie każdy wie, że istnieją takie programy dofinansowania. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać w dynamicznych zmianach w polskiej fotowoltaice, a trzeba powiedzieć że w ciągu minionej dekady sytuacja branży uległa znaczącej poprawie o czym świadczy spadek kosztów zakupu paneli pv o 70 procent (w porównaniu do umownego punktu startu branży w Polsce, tj. roku 2010). W tej chwili wśród firm oferujących w Szczecinie systemy solarne są zarówno przedsiębiorstwa z wieloletnim doświadczeniem, które o fotowoltaice wiedzą dosłownie wszystko jak i nowe firmy, które by podnieść swoją konkurencyjność oferują załatwianie swoim Klientom udziału w dotacjach i programach dofinansowań. Sytuacja taka jest niezwykle wygodna zarówno dla Klientów indywidualnych jak i dla firm – pytając w Szczecinie o instalacje fotowoltaiczne otrzymuje się od razu informacje, że można zaoszczędzić jeszcze przed zwrotem inwestycji. I dobrym przykładem jest tu trzecia już edycja programu Mój Prąd, uruchomiona w lipcu 2021. Pozwala zdobyć 3000 złotych.

Systemy fotowoltaiczne oraz sprzęt uzupełniający

Instalacje fotowoltaiczne zmieniają Szczecin, a dokładnie – zmieniają oblicze domowych i firmowych budżetów. Oprócz odchudzania rachunków, pozytywnej relacji ze środowiskiem naturalnym i lepszego samopoczucia podczas eksploatacji zasilania, dają dodatkowe możliwości korzystania ze specjalnych energooszczędnych urządzeń, dedykowanych właśnie do współpracy z elektrowniami pv. Jednym z takich urządzeń jest pompa ciepła, czyli urządzenie grzewcze porównywalne kosztami montażu i eksploatacji z piecem gazowym. Tyle tylko, że jeśli pompa ciepła zostanie zainstalowana razem z fotowoltaiką, zarówno koszt montażu jak i użytkowania ulega znaczącemu obniżeniu. Ewolucja branży pv jest w tej chwili w takim punkcie, że większość firm pytanych o instalacje fotowoltaiczne oferuje w ramach prac dodatkowych pompy ciepła i ładowarki do samochodów elektrycznych. W efekcie możemy mieć za darmo prąd, ciepło, światło, ciepłą wodę i paliwo do autka. A wystarczy kilkanaście paneli.

Ulga podatkowa na instalacje fotowoltaiczne

O szczegóły najlepiej zapytać swoją księgową, albo doradcę podatkowego przy czym „ulga na fotowoltaikę” to tylko nazwa potoczna szeregu rozwiązań możliwych do zastosowania dzięki ustawom regulującym sytuację systemów solarnych w Polsce. Nie ma oczywiście problemu, jeśli się nie ma księgowości, albo nigdy nie korzystało z usług doradczych. Firmy oferujące w Szczecinie elektrownie fotowoltaiczne, zapytane o narzędzia finansowe w dyspozycji inwestora zawsze wskażą na ulgę termomodernizacyjną. Na co ona nam pozwala? Na przykład Klient będący właścicielem domku jednorodzinnego może liczyć nawet na 53 tysiące złotych odliczenia od podatku dochodowego. W ramach kosztów termomodernizacji można ująć między innymi montaż pompy ciepła i wymianę okien.

Instalacje fotowoltaiczne Szczecin a perspektywa prosumenta

Na czym polega różnica między Klientem a Inwestorem? Inwestor angażuje środki z myślą o przyszłości, Klient zaś jedynie o chwili obecnej. Jeśli interesują nas instalacje fotowoltaiczne to właśnie teraz jest dobry moment na inwestycję, przy czym jeśli chcemy lepiej zabezpieczyć swoją przyszłość, powinniśmy się pospieszyć. Dlaczego? Zbliżają się zmiany w zasadach rozliczania prosumentów sieci energetycznej. Do tej pory nadwyżki prądu można było wykorzystywać np. zimą, gdy jego zużycie jest wysokie, a energii słonecznej jest mniej. Według nowych zasad nadwyżki prądu trzeba będzie odsprzedawać na bieżąco po cenach hurtowych, a w razie potrzeby odkupić je po cenie detalicznej. Popularnym w Szczecinie rozwiązaniem jest tu podpisanie umowy na starych zasadach, czyli zamówienie systemu pv (projekt, montaż i uruchomienie) przed wprowadzeniem zmian. Co to da? Przez najbliższe 15 lat będzie można rozliczać się po staremu, czyli według ekspertów oszczędzić nawet 1000 złotych rocznie.

Rzetelny i profesjonalny partner technologiczny

Czytając niniejszy artykuł i analizując informacje na temat programów dofinansowania, technologiach uzupełniających, ulgach podatkowych i planowanych zmianach w ustawodawstwie można dojść do wniosku, że instalacje fotowoltaiczne to sprawa wymagająca odpowiedniego wsparcia, zarówno od strony technicznej jak i urzędowej. Jak wszystkie inwestycje, również fotowoltaika jest obciążona stresogenną papierologią, a to tylko fragment ogółu spraw, które trzeba załatwić. Podstawą instalacji fotowoltaicznych jest lokalny audyt energetyczny, indywidualny projekt systemu i komponenty najwyższej jakości, gwarantującą bezawaryjną i wieloletnią sprawność elektrowni. Jak to załatwić? Szukając firmy, której chcemy zlecić instalacje fotowoltaiczne możemy dać konsultantowi niniejszy tekst do przeczytania. W efekcie powinniśmy otrzymać propozycję pomocy we wszystkich wyszczególnionych tu punktach oraz audyt energetyczny, projekt systemu solarnego dopasowany do potrzeb i historii zużycia prądu, gwarancję szybkiego i terminowego montażu oraz uruchomienia, a także termin spotkania z ekspertem od programów dofinansowania.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY