Słuch to zmysł, który rozwija się u człowieka już na etapie życia płodowego. U noworodków to właśnie odbiór dźwięków stanowi, poza dotykiem, główny bodziec do poznawania otaczającej rzeczywistości. Dzięki słuchowi maluch może rozwijać się we właściwym tempie – nie można zapomnieć, że bez jego prawidłowego funkcjonowania automatycznie utrudniona zostaje nauka mowy.

Wydawać by się mogło, że niedosłuch to domena ludzi starszych, jednak nic bardziej mylnego. Coraz więcej noworodków rodzi się niedosłyszących. Czasem problemy ze słuchem zostają zdiagnozowane dopiero na nieco późniejszych etapach rozwoju. Najczęściej jedynym rozwiązaniem w takich przypadkach okazuje się aparat słuchowy dla dzieci, który należy dostosować do indywidualnej potrzeby młodego pacjenta.

Kiedy przeprowadzane są badania słuchu u dzieci i jaki jest ich cel?

Już od kilkunastu lat w Polsce przeprowadza się bezpłatne badanie przesiewowe słuchu u noworodków w drugiej dobie ich życia. Badanie jest całkowicie bezbolesne i ma na celu stwierdzenie, czy ucho środkowe i wewnętrzne dziecka funkcjonuje we właściwy sposób. Nieprawidłowy wynik badania oznacza, że dziecko może mieć uszkodzony zmysł słuchu. W takim wypadku rodzice powinni zgłosić się z maluchem do poradni audiologicznej w pierwszych trzech miesiącach życia, aby wykonać dalszą diagnostykę pod kątem niedosłuchu. Dopiero po przeprowadzeniu szczegółowych badań można jednoznacznie stwierdzić, czy słuch dziecka faktycznie jest uszkodzony. Im wcześniej zostanie wykryty problem, tym szybciej będzie można podjąć odpowiednie kroki – dobrze dobrany aparat słuchowy dla dzieci może okazać się niezbędny do dalszego prawidłowego rozwoju młodego człowieka. Warto pamiętać, że nawet jeśli pierwsze badanie słuchu dało prawidłowy wynik, należy dokładnie obserwować rozwój pociechy i w razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących zachowań, koniecznie wybrać się do lekarza. Nie należy bagatelizować nawet z pozoru błahego skarżenia się na ból ucha.

Jak wybrać aparat słuchowy dla dzieci?

Rozwój technologii sprawił, że na rynku dostępne są najróżniejsze modele produktów dostosowanych do potrzeb najmłodszych, w tym także niemowląt. Nowoczesny aparat słuchowy dla dzieci może okazać się pomocny także w przypadkach poważnych uszczerbków na słuchu. Przy dokonaniu wyboru właściwego sprzętu z całą pewnością niezbędna będzie wizyta w poradni audiologicznej. Kompetentna osoba doradzi zakup odpowiedniego aparatu słuchowego dla dziecka w zależności od stopnia niedosłuchu oraz wieku pociechy. Ważne, aby model, który zostanie dobrany był także możliwie jak najprostszy w obsłudze i komfortowy w codziennym użytkowaniu. Dzisiejsze aparaty słuchowe cechują się nie tylko skutecznością, ale też wygodą i niejednokrotnie dyskretnym wyglądem, co może okazać się niezwykle istotne dla dzieci w wieku szkolnym i wśród młodzieży. Jeśli dodatkowo wdrożone zostanie odpowiednie leczenie i profilaktyka, istnieje ogromna szansa, że niedosłysząca pociecha będzie rozwijać się i cieszyć najmłodszymi latami w takim samym stopniu, jak jej rówieśnicy.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY