Wykorzystywanie wiedzy eksperckiej w taki sposób, żeby pozytywnie wpłynąć na planowanie i zarządzanie procesami sprzedaży, to jeden z podstawowych kroków, które należy podjąć w celu zwiększenia efektywności firmy. Ważne jednak, żeby byli to rzeczywiście eksperci z wieloletnim doświadczeniem. Poszukując przedsiębiorstwa, oferującego doradztwo strategiczne, warto więc wziąć pod uwagę to, jak długo takie przedsiębiorstwo funkcjonuje w branży. Oczywiście nie zawsze generalizować – wybór usługodawcy, który istnieje na rynku od stosunkowo krótkiego czasu, nie musi zawsze oznaczać nieudanej współpracy. Jeśli jednak zależy nam na tym, żeby zmniejszyć ryzyko niezadowolenia z usługi, korzystniejszą opcją może być zaufanie doświadczonemu podmiotowi (przykładem takiego usługodawcy jest Salents – pracownicy firmy zajmują się zagadnieniem doradztwa strategicznego od ponad 20 lat).

 

Doradztwo strategiczne – na czym polega i dla kogo jest przeznaczone?

 

Wsparcie tego typu pozwala zoptymalizować procesy zachodzące w firmie. Przedsiębiorcy, ze względu na to, że świetnie, doskonale, na wskroś znają swoją firmę i działają zgodnie ze swoimi przyzwyczajeniami, czasem mają trudność, żeby zauważyć szerszą perspektywę; jest to jednak kluczowe, żeby móc zdobyć się na krytykę i weryfikację procesów. Doradztwo strategiczne na swoją korzyść mogą wykorzystać też przedsiębiorstwa, które odnotowują satysfakcjonujący wzrost, ale chciałyby wiedzieć, czy wykorzystują swój potencjał w stu procentach. Do działań, podejmowanych przez ekspertów, wspomagających firmy w doradztwie strategicznym, można zaliczyć:

 

  • przeanalizowanie działań firmy pod kątem obszarów, które dałoby się usprawnić;
  • określenie planu wdrożenia zmian, zgodnego z celami strategicznymi firmy;
  • integrację celów różnych decydentów oraz poszczególnych zespołów w taki sposób, żeby można było skonstruować plan wspólnych działań;
  • niwelowanie silosów, przez które wiedza i doświadczenie nie przepływają między pracownikami;
  • obserwowanie efektów.

 

Doradztwo strategiczne to usługa, którą warto rozważyć, jeśli w przedsiębiorstwie działa kilka działów.. Takie jednostki biznesowe często skupiają się na efektach, odnoszonych przez własny dział. Czasem zagrożeniem jest nie tyle brak współpracy, co konkurowanie między sobą poszczególnych jednostek. Dzięki doradztwu strategicznemu, da się zoptymalizować zarządzanie firmą również na tym polu.

 

Co oprócz doradztwa strategicznego?

 

Usługodawcy w bardzo kompleksowy sposób traktują optymalizację działań w przedsiębiorstwie i wspomagają klientów:

 

  1. przeprowadzając mapowanie procesów biznesowych

Takie działania mają na celu wykrycie wąskich gardeł, czyli procesów, które negatywnie wpływają na efektywność firmy. Mapowanie może dotyczyć procesów sprzedaży, produkcyjnych, e-commerce, logistycznych i magazynowych, procesów zamówień i reklamacji.

 

  1. poprawiając efektywność biznesową sprzedaży;

Specjaliści dbają o to, podejmując takie kroki, jak audyt, consulting przy wdrożeniu CRM, coaching i monitoring sprzedażowy.

 

  1. aranżując i optymalizując struktury finansowania przedsiębiorstwa

Usługodawca wspiera klienta w pozyskaniu takich produktów, jak np. kredyt krótkoterminowy, długoterminowy, leasing, faktoring, emisja obligacji, a następnie stara się zaaranżować je w taki sposób, aby rozwiązanie było optymalne dla klienta.

 

  1. doradzając w zakresie rozwijania obszaru HR

Takie działania obejmują szereg kroków, od diagnozy funkcjonowania organizacji, aż po analizę kultury organizacyjne. Wykorzystuje się przy tym nowoczesne narzędzia badawcze oraz sprawdzoną metodykę.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY