Nadużywanie alkoholu przez ludzi to bardzo niepokojący problem. Niestety statystyki nie są dobre i można zauważyć, że coraz więcej osób jest uzależnionych od alkoholu. Ma to spore konsekwencje zdrowotne. Niebezpieczny alkohol etylowy powoduje często nieodwracalne szkody we wszystkich narządach ludzkiego ciała. Warto zauważyć, że szczególnie niebezpieczne jest spożywanie alkoholu przez młode osoby, czyli takie, które są w okresie dojrzewania. Nie bez powodu przez skończeniem 18 roku życia nie można kupić alkoholu w sklepie.

Niestety coraz częściej można zauważyć nastolatków w towarzystwie butelki piwa, wina, czy spożywających drinki z dodatkiem alkoholu w klubie. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, ponieważ nawet niewielka ilość alkoholu wywołuje negatywny efekt dla organizmu młodego człowieka.

Powodów, przez które nastolatkowie sięgają po napoje procentowe jest kilka. Pierwszym z nich z pewnością może być niekorzystna sytuacja w rodzinie. Często zdarza się, że dzieci naśladują zachowania dorosłych i jeśli widzą, że któreś z rodziców nadużywa alkoholu to też po niego sięgają. Ponadto dla wielu młodych ludzi spożywanie napojów procentowych to sposób na samotność. Pozbawieni kontaktu z członkami rodziny, czy rówieśnikami szukają pocieszenia w piciu. Nie bez znaczenia jest także powszechna reklama alkoholu i jego łatwa dostępność. Często zdarza się tak, że nastolatek, przebywając w towarzystwie starszych kolegów, czy koleżanek sięga po alkohol tylko dlatego, żeby im zaimponować i zyskać ich szacunek. Niestety jest to bardzo złe postępowanie, które nie tylko niekorzystnie wpływa na organizm młodego człowieka, ale także może prowadzić do uzależnienia od alkoholu w tak młodym wieku.

Organizm nastolatka rośnie i rozwija się, więc napoje procentowe często wywołują w nim o wiele większe spustoszenie niż w organizmie dorosłego człowieka. Warto zauważyć, że alkohol najbardziej niekorzystnie wpływa na psychikę młodego człowieka. Jego częste spożywanie prowadzi do degradacji umysłowej, różnych zaburzeń w sferze emocjonalnej, a także może wywoływać problemy ze snem oraz koncentracją. W konsekwencji pijący nastolatkowe są stale zmęczeni, często agresywni lub posiadają stale obniżony nastrój, co nierzadko prowadzi do rozwoju depresji, a nawet pojawienia się myśli samobójczych. Często zdarza się tak, że młodzi ludzie popadają w uzależnienie od alkoholu i jest im potrzebna profesjonalna pomoc. Warto wtedy skorzystać z usług sprawdzonego ośrodka leczenia uzależnień, na przykład takiego jak AwaMedic.

Ponadto alkohol wpływa także na narządy wewnętrzne oraz układy narządów nastolatka. Pod wpływem alkoholu uszkodzeniu może ulec układ pokarmowy, odpornościowy czy krążenia. Spożywanie alkoholu w młodym wieku jest wysoce niebezpieczne i może negatywnie wpływać na cały organizm nastolatka.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY