Prostownik to nic innego jak specjalne urządzenie, które umożliwia naładowanie akumulatora, gdy odmówi on posłuszeństwa. Do rozładowania może dojść w wyniku działania różnych urządzeń, a także w okresie zimowym, gdy panują bardzo niskie temperatury. Częsta jazda na krótkich dystansach również prowadzi do szybszego rozładowania. Nie oznacza to jednak, że akumulator nadaje się tylko do wymiany. Najczęściej ratunkiem jest jego ponowne naładowanie przy pomocy prostownika.
Typy prostowników dostępnych na polskim rynku
Na rynku oferowanych jest wiele typów prostowników. Najczęściej stosowane są prostowniki transformatorowe. Ten standardowy sprzęt charakteryzuje się mało skomplikowaną budową i nie posiada żadnych dodatkowych rozwiązań elektronicznych. Stosuje się je w samochodach osobowych posiadających zabezpieczenia przed zwarciem i przeciążeniem. Urządzenia takie są niedrogie, a ich żywotność jest bardzo długa. Ich mechanizm jest jednak manualny, więc od użytkownika wymagane jest większe zaangażowanie, jeśli chodzi o obsługę.
Prostowniki mikroprocesorowe są bardziej zaawansowanymi urządzeniami, w których procesor jest odpowiedzialny za sterowanie ładowaniem. Takie rozwiązania wpływają korzystnie na bezpieczeństwo zarówno prostownika, jak również akumulatora podczas ładowania. Są one droższe od standardowych urządzeń, ale można bez problemu ładować nimi praktycznie wszystkie akumulatory.
Kluczowe parametry prostowników
Podczas zakupu prostownika, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, takich jak:
-
szczytowy i skuteczny prąd ładowania – są podawane w amperach, a prąd szczytowy jest często wyższy od skutecznego,
-
wyjściowe napięcie – absolutnie musi być takie samo jak napięcie akumulatora podane w V,
-
napięcie zasilające – standardowo wartość ta to 230 V,
-
waga i rozmiar prostownika,
-
dopasowanie urządzenia do danego rodzaju akumulatora.
Na szczęście na rynku oferowanych jest sporo porządnych prostowników od renomowanych firm. Oznacza to, że nikt nie powinien mieć problemów ze znalezieniem sprzętu dopasowanego do konkretnego akumulatora.
Artykuł powstał we współpracy z Akumulatory Warszawa – sklep z akumulatorami
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.