Przyczyny ukruszenia zęba i objawy
Ukruszony ząb to problem, z którym wiele osób spotyka się w ciągu swojego życia. Ukruszyć zęba można poprzez uraz mechaniczny, uderzenie, albo przegryzienie czegoś twardego. Feralnym produktem mogą być orzechy, bądź sucha skórka chleba. Jednak do najczęstszych przyczyn ukruszenia należą mechaniczne urazy. Szczególnie często zdarza się to u chłopców w młodym wieku kiedy to uczestniczą w różnych sportach kontaktowych. Przyczyną może być również próchnica, która znacznie osłabia strukturę zęba, co prowadzić może do jego złamania. W zależności od stopnia uszkodzenia zęba, objawy ukruszenia mogą się różnić. Najczęściej pojawiają się ból zęba, wrażliwość na zimno i gorąco, a także krwawienie z dziąseł. Niezbędna jest wizyta u stomatologa, który przeprowadzi badanie i zaproponuje odpowiednie leczenie.
Leczenie ukruszonego zęba
Leczenie ukruszonego zęba zależy od stopnia uszkodzenia zęba i objawów. W przypadku niewielkiego uszkodzenia zęba, stomatolog może zaproponować uzupełnienie ubytku wypełnieniem, tzw. bonding lub koroną. W przypadku skrajnego przypadku, konieczne może być usunięcie resztki zęba oraz zastąpienie go implantem, co znacznie podniesie koszty leczenia. Działania, które podejmuje się w przypadku ukruszonego zęba muszą być wykonane szybko, ponieważ im dłużej zwleka się z naprawą takiego zęba, tym większe ryzyko postępowania zniszczenia tegoż zęba.
W przypadku ukruszenia zęba, ważne jest również, aby zachować odpowiednią higienę jamy ustnej, unikać zbyt twardej żywności oraz przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. W przypadku bólu zęba, można stosować leki przeciwbólowe lub zimne okłady na policzek.
Zastosowanie się do wszelkich wytycznych podczas leczenia ukruszonego zęba daję nadzieję, że zostanie on odpowiednio wyleczony i nadbudowany lub całkowicie wymieniony. Ukruszony ząb nie należy do przyjemnych zdarzeń, jednak z pomocą specjalisty można temu zaradzić w szybki sposób.
+Artykuł sponsorowany+
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.