Budując nowy dom niezwykle istotne jest to, aby zużywał on jak najmniej energii. Chodzi oczywiście o to, aby domownicy mieli komfort użytkowania pod każdym względem. Oczywiście sama budowa to nie wszystko, wszak bardzo ważna jest w tym przypadku odpowiednia dokumentacja. Opis wszystkich danych, parametrów, które są zgodne z zasadami to nic innego, jak charakterystyka energetyczna budynku.

Co musi być w takim dokumencie?

Świadectwo charakterystyki energetycznej musi zawierać minimalne wymagania, jeśli chodzi o zużycie energii w domu. Tę można wyliczyć na podstawie konkretnego wzoru. Oczywiście dane liczbowe zależą tutaj od kilku aspektów. Całość oblicza się na okres 1 roku. W to wchodzi oczywiście zapotrzebowanie na prąd, wodę, czy też światło.

Dom musi posiadać minimalne wymagania pod kilkoma względami. Jeśli te są spełnione, wówczas można uzyskać zgodę na ewentualną przebudowę.

Po wydaniu świadectwa energetycznego to ważne jest przez okres 10 lat pod warunkiem, że w tym czasie nie dojdzie do żadnych remontów w postaci wymiany okien, czy też zmiany w systemie ogrzewania. Jeśli do takiej zmiany dojdzie konieczne jest wówczas dostarczenie do urzędu nowych dokumentów. Koszt wydania takiego świadectwa to zazwyczaj od 500 do 1000 PLN w zależności od parametrów mieszkania, a także wielkości samego miasta.

Posiadanie tego dokumentu jest kluczowe, ponieważ w życie w ubiegłym roku weszła ustawa podpisana przez Sejm o konieczności jego posiadania. Nie dotyczy to tylko mieszkań, które są wynajmowane.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY