W jakich sytuacjach może dojść do ukruszenia zęba? Kiedy jesteśmy na to narażeni i co robić, gdy już ząb się ukruszy? Nasz tekst dostarczy Ci odpowiedzi na te pytania, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Ukruszenie zęba – kiedy może do tego dojść?

Prawdę mówiąc, to istnieje wiele różnych sytuacji, które mogą doprowadzić do ukruszenia się zęba. Przede wszystkim będą to oczywiście urazy mechaniczne na skutek uderzenia o twardą powierzchnię. Upadek na beton, uderzenie w czasie wypadku komunikacyjnego, czy nawet w czasie uprawiania sportu może skutkować tym, że będziemy mieli ukruszony ząb. Oczywiście to nie wszystko, ponieważ ukruszony ząb może być też następstwem zagryzienia twardego przedmiotu.

Bardzo twarda skorupka, pestka, czy nawet inny przedmiot może doprowadzić do ubytku w jamie ustnej. Zdarzają się także przypadki, gdy ukruszone zęby są efektem mimowolnego zagryzania i uderzania zębami o siebie i najczęściej dotyczy to osób cierpiących na tzw. bruksizm.

Do czynników zwiększających podatność na ukruszenie zęba są zaawansowane procesy próchnicze, a nawet osłabienie konstrukcji zębów po stomatologicznym opracowaniu ubytków. Warto również wspomnieć, że w grupie ryzyka znajdują się osoby, które mają niedobory składników mineralnych i witamin, ponieważ one negatywnie wpływają na kondycję szkliwa.

Ukruszenie zęba – co robić?

Ukruszone zęby mogą wyglądać różnie. Czasami dochodzi jedynie do oderwania niewielkiego fragmentu, głównie szkliwa. Innym razem mamy do czynienia ze złamaniem dużej części trzonu i uraz może obejmować jednakowo jedynki, jak i trzonowce. Tylko co wtedy robić? Jak postępować, gdy dojdzie do ukruszenia zęba? Na pewno nie powinniśmy tego bagatelizować, ani też próbować wykorzystania domowych sposobów, ponieważ nie podziałają.

Jedynym skutecznym wyjście jest skorzystanie z usług gabinetu stomatologicznego. Oczywiście jego wybór nie powinien być przypadkowy, ponieważ odpowiednie wsparcie zapewnią nam profesjonalne gabinety stomatologiczne i na ich wsparcie warto postawić.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY