Coraz większa dostępność przeszczepu włosów staje się dobrodziejstwem dla osób, które cierpią na ich nadmierne wypadanie i łysienie. Dzięki przeszczepowi włosów można odzyskać swój wcześniejszy wygląd i lepsze samopoczucie utracone poprzez postępujące łysienie.
Najczęściej stosowaną obecnie metodą przeszczepu włosów jest metoda FUE czyli małoinwazyjny zabieg chirurgiczny trwale odbudowujący włosy.
Przeszczep włosów metodą FUE to zabieg wykonywany przez doświadczonego lekarza trychologa. Z uwagi na swoją niską inwazyjność i krótki okres rekonwalescencji po zabiegu oraz trwały efekt, przeszczep włosów FUE jest najczęściej stosowaną metodą transplantacji włosów.
Metoda FUE polega on na pobraniu jednostek mieszków włosowych z tyłu głowy dawcy, który jest jednocześnie ich biorcą i wszczepieniu ich w miejsca pozbawione włosów i wcześniej zaplanowane przez lekarza.
Transplantacja metodą FUE to czasochłonny zabieg o szybkim okresie rekonwalescencji i trwałym efekcie. Pacjent po zabiegu nie wymaga hospitalizacji ani zakładania opatrunku, a jedynie poleca się przyjąć jakiś środek przeciwbólowy, aby złagodzić bóle związane z podrażnieniem skóry.
Wskazania do przeszczepu włosów FUE
Przeszczepu włosów poprzedzają konsultacje z lekarzem, który dokona transplantacji i to on na podstawie badań i wywiadu z pacjentem określi predyspozycje pacjenta do przeprowadzenia przeszczepu.
Wskazania do przeszczepu włosów to:
- łysienie androgenowe
- postępujące zakola
- „wysokie” czoło, czyli przesuwająca się linia włosów
- przerzedzenie włosów
- potrzeba ukrycia widocznych blizn na głowie
Przeciwwskazania do przeszczepu włosów FUE
W trakcie konsultacji lekarz specjalista może znaleźć przeciwskazania do przeprowadzenia przeszczepu włosów i odmówi wykonania zabiegu, ale może zaproponować alternatywne metody odbudowy włosów, np. leczenie osoczem bogato-płytkowym i leczenie farmakologiczne.
Wywiad lekarski, badania krwi oraz badania trychologiczne zadecydują o dopuszczeniu pacjenta do zabiegu przeszczepu FUE.
Przeciwwskazania do wykonania przeszczepu włosów to:
- stany zapalne skóry głowy
- zaburzenia hormonalne
- tzw. łysienie plackowate
- cukrzyca
- choroby układu krążenia
- choroba nowotworowa
- ciąża i okres laktacji
Przeszczep FUE – przebieg zabiegu
Jeśli po przeprowadzonych badaniach lekarz dopuści pacjenta do przeszczepu, to zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu cienkiej igły. W trakcie zabiegu mieszki włosów są pobierane z tyłu głowy pacjenta, a następnie umieszczane w miejscach pozbawionych włosów, pojedynczo, co w zależności od wielkości pola przeszczepu zajmuje kilka godzin.
W czasie zabiegu dochodzi do miejscowego krwawienia i zaczerwieniona skóry, ale to są normalne reakcje organizmu.
Po zabiegu pacjent otrzymuje wskazówki dotyczące pielęgnacji włosów i skóry po przeszczepie.
W ustalonym przez lekarza terminie pacjent powraca na badanie kontrolne, a po upływie około roku może cieszyć się gęstymi, zdrowymi włosami.
Efekt końcowy przeszczepu włosów u każdego pacjenta jest nieco inny, ponieważ zależy od:
- od ilości przeszczepionych mieszków
- od predyspozycji organizmu pacjenta
- od doświadczenia lekarza
Przeszczep włosów FUE pozwala na trwałe odzyskanie włosów w miejscach wcześniej ich pozbawionych.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.